piątek, 6 maja 2016

Ptaki drapieżne

To gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Najbardziej zróżnicowana spośród gromad kręgowców lądowych. Na całym świecie występuje prawie 300 gatunków ptaków drapieżnych. W Polsce jest najwięcej gatunków leśnych, z tym, że jedne gatunki gnieżdżą się w lasach w okolicy terenów otwartych: myszołów, pustułka, kobuz, orliki, kanie, inne zaś w pobliżu wód: rybołów, bielik. Błotniaki lubią tereny otwarte, w trzcinowiskach gnieżdżą się błotniaki stawowe, a tereny bagienne, łąkowe lub pola uprawne zamieszkiwane są przez błotniaki zbożowe oraz łąkowe. Drapieżniki jak np. pustułka, sokół wędrowny, żyją w warunkach miejskich. Królestwo orła przedniego stanowią góry. Ptaki żyją i rozmnażają się prawie we wszystkich ziemskich biotopach na każdym z siedmiu kontynentów. Najwyższa różnorodność gatunkowa ptaków występuje w regionach tropikalnych, może to być wynikiem ogólnie wyższej temperatury albo częstszych przypadków wymierania gatunków na szerokościach geograficznych z umiarkowanym klimatem.
Osobniki z rodziny ptaków, które są przystosowane do życia na oceanach i wodach to np. pingwiny. Ptaki morskie na lądzie pojawiają się jedynie podczas okresu lęgowego. Dużo gatunków ptaków stworzyło populację w regionach, do których zostały wprowadzone przez człowieka. Niektóre z nich sprowadzono umyślnie np. Bażanty, które zostały introdukowane jako ptaki łowne niemal na całym świecie. 

http://www.banzaj.pl/pictures/aktualnosci/rozne/rozrywka/Zwierzeta/orzel_1.jpg http://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2013/03/Sok%C3%B3%C5%82-w%C4%99drowny-4-300x245.jpg http://www.ptakipolski.pl/wp-content/uploads/2013/10/jastrzab1.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz