piątek, 6 maja 2016

Ptaki drapieżne

To gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Najbardziej zróżnicowana spośród gromad kręgowców lądowych. Na całym świecie występuje prawie 300 gatunków ptaków drapieżnych. W Polsce jest najwięcej gatunków leśnych, z tym, że jedne gatunki gnieżdżą się w lasach w okolicy terenów otwartych: myszołów, pustułka, kobuz, orliki, kanie, inne zaś w pobliżu wód: rybołów, bielik. Błotniaki lubią tereny otwarte, w trzcinowiskach gnieżdżą się błotniaki stawowe, a tereny bagienne, łąkowe lub pola uprawne zamieszkiwane są przez błotniaki zbożowe oraz łąkowe. Drapieżniki jak np. pustułka, sokół wędrowny, żyją w warunkach miejskich. Królestwo orła przedniego stanowią góry. Ptaki żyją i rozmnażają się prawie we wszystkich ziemskich biotopach na każdym z siedmiu kontynentów. Najwyższa różnorodność gatunkowa ptaków występuje w regionach tropikalnych, może to być wynikiem ogólnie wyższej temperatury albo częstszych przypadków wymierania gatunków na szerokościach geograficznych z umiarkowanym klimatem.
Osobniki z rodziny ptaków, które są przystosowane do życia na oceanach i wodach to np. pingwiny. Ptaki morskie na lądzie pojawiają się jedynie podczas okresu lęgowego. Dużo gatunków ptaków stworzyło populację w regionach, do których zostały wprowadzone przez człowieka. Niektóre z nich sprowadzono umyślnie np. Bażanty, które zostały introdukowane jako ptaki łowne niemal na całym świecie. 

http://www.banzaj.pl/pictures/aktualnosci/rozne/rozrywka/Zwierzeta/orzel_1.jpg http://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2013/03/Sok%C3%B3%C5%82-w%C4%99drowny-4-300x245.jpg http://www.ptakipolski.pl/wp-content/uploads/2013/10/jastrzab1.jpg

Budowa ptaka

Ptaki  – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
Charakterystyczne dla ptaków nowoczesnych są: skóra wytwarzająca pióra, przednie kończyny przekształcone w skrzydła, szczęki okryte rogowym dziobem, u współczesnych przedstawicieli pozbawionym zębów, lekki, mocny szkielet i czterodziałowe serce. Ptaki są zazwyczaj zdolne do lotu (choć niektóre gatunki są wtórnie nielotne) – ich układ pokarmowy oraz oddechowy są przystosowane do tej zdolności. Poza tym odznaczają się wysoką aktywnością metaboliczną. Rozmnażają się przez składanie i wysiadywanie otoczonych twardą skorupą jaj. Niektóre ptaki, szczególnie krukowate i papugowe należą do najbardziej inteligentnych gatunków zwierząt, zdolnych do tworzenia i używania przyrządów pomocniczych, jak i przekazujących tę wiedzę następnym pokoleniom.

http://www.dorotadrazek.vixo.pl/zdjecia/Tablice/Duzy_budowa%20ptaka.JPG?ckattempt=1

Pomoc ptakom

Istnieją także ośrodki pomocy dla ptaków, jednym z nich jest Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.Jak dotąd nie odmówili pomocy żadnemu osobnikowi dzikiej fauny. Posiadają zezwolenie Ministerstwa Środowiska na przetrzymywanie w okresie rekonwalescencji ssaków, gadów i ptaków w tym gatunków chronionych oraz zagrożonych wyginięciem. Z każdym rokiem liczba trafiających do nich ptaków zwiększa się.Większość przypadków to złamania skrzydeł, kończyn, upadki z gniazd i te najcięższe wypadki jak zderzenia z liniami wysokiego napięcia.W ciągu całej ich działalności mieli okazję udzielić pomocy przedstawicielom takich gatunków jak:
  • Bażant
  • Bielik
  • Błotniak stawowy
  • Bocian biały
  • Bocian czarny
  • Czapla siwa
  • Czapla biała
  • Czyż 
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu zachęca do wspomagania ich fundacji. Każdy może przekazać 1% podatku dla ratowania ptaków.